Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nahliadnite s nami pod pokrievku závodného a školského stravovania

Vyhledávání

Cambridge diéta: Zázrak alebo riziko? Skôr to druhé

25. 11. 2024

Z kuchyne

Internet je plný návodov na to, ako jednoducho schudnúť. A jedným z nich je aj Cambridge diéta, ktorá sľubuje viditeľné výsledky za 12 týždňov. Kristýna Ostratická, výživová expertka a Fit Brand Chef spoločností Delirest a Primirest, sa na ňu ale pozerá trochu inak.

Čo je Cambridge diéta

S Cambridge diétou prišiel v 60. rokoch Alan Howard na univerzite v Cambridge, odtiaľ teda ten názov. Diéta je postavená na tom, že denne prijímate veľmi nízky počet kalórií a istý čas sa odporúčala pacientom, ktorí mali problémy s obezitou. Výsledky sa totiž dostavujú pomerne rýchlo – Cambridge diéta je natoľko prísna, že trvá len 12 týždňov.

Funguje tak, že jete predovšetkým náhrady jedla (napr. kokteily, tyčinky alebo instantné jedlá od Cambridge) a postupne do jedálnička zaraďujete bežné potraviny s nízkym počtom kalórií. Počas týchto 3 mesiacov je vám potom k dispozícii výživový poradca, ktorý s vami vaše výsledky konzultuje. Občas sa preto Cambridge diéte hovorí aj 1:1 diéta.

Cambridge diéta má svoje riziká

Aj keď môže Cambridge diéta vyzerať na prvý pohľad lákavo, často napácha viac škody ako úžitku. Podobne drastickým znížením kalorického príjmu totiž riskujeme, že si privodíme zdravotné problémy – napríklad bolesti hlavy, závraty alebo aj problémy s trávením.

Zmyslom zdravého životného štýlu nie je jesť nízkokalorické jedlá, ale mať na tanieri zastúpené bielkoviny, sacharidy aj tuky. Kristýna Ostratická radí, ako na to: „Rada pri práci s klientmi používam pomôcku – tzv. denný tanier, na ktorom znázorním pomery živín, ktoré by mali za deň zjesť. Prvú štvrtinu tvoria bielkoviny – teda vajcia, mäso, mliečne výrobky alebo napríklad tofu či ryby. Ďalšou štvrtinou sú prílohy, ktoré obsahujú sacharidy. Sem patria ale aj sladké nápoje či ovocie. Zvyšnú polovicu by mala tvoriť zelenina. Jednak kvôli vitamínom, minerálnym látkam, enzýmom, ale hlavne kvôli vláknine.“

„Práve vláknina je jedna z naozaj veľmi dôležitých častí našej stravy. Aby črevá boli zdravé a správne pracovali. Málokto si uvedomuje, ako veľmi je vo výžive dôležitá úloha našich čriev. Tam sa odohráva strašná kopa funkcií. Denný tanier nie je exaktný nástroj. Je to však pomôcka, ako dostať do jedálnička za celý deň všetky základné makroživiny v optimálnom pomere bez nutnosti váženia a počítania kalórií.“
Kristýna Ostratická, výživová expertka a Fit Brand Chef spoločností Delirest a Primirest

Z dlhodobého hľadiska je Cambridge diéta tiež neudržateľná. Akonáhle skončí, nastáva u ľudí, ktorí ju držali, väčšinou veľký jojo efekt.

Nevýhody Cambridge diéty

Odborníci varujú hlavne pred tým, že Cambridge diéta:

je len krátkodobá a nijako človeka nevedie k zdravému stravovaniu,

• môže negatívne ovplyvniť náš vzťah k jedlu (napr. väčšiu chuť na sladké, vlčí hlad) a naše hormóny,

• síce funguje rýchlo, ale s ohľadom na telo a zdravie príliš drasticky.

Cambridge diétu radšej nie. Zdravé jedlo je aj v jedálňach

Namiesto nových a nových diét bude oveľa lepšie, keď sa naučíte vnímať svoje telá pozitívne také, aké sú. A ak sa rozhodnete, že chcete žiť zdravšie, zamyslite sa nad tým, čo všetko pre to môžete urobiť, bez toho, aby ste sa vystavili rizikám.

So zdravou stravou môžete začať pokojne pomaly, kúsok po kúsku. Napríklad jedným z týchto vyvážených obedov:

• Cestoviny s hráškovým pestom, sušenými paradajkami a rukolou

• Bravčová panenka s teplým šalátom zo zelenej šošovice

 • Špaldové palacinky s ovocným tvarohom

• Bulgurové rizoto s kuracím mäsom

• Zeleninový šalát s quinou, pečeným halloumi syrom a mätou

Aj u nás v jedálňach Delirestu varíme zdravo. Každý deň nájdete v ponuke jedlá označené ako FIT či vegetariánske, prípadne sa môžete spýtať na prílohu v zdravšej variante.

Print Friendly, PDF & Email

Ďalšie články na túto tému:

Načítať viac príspevkov