„Klasika, ktorá len tak neomrzí, naviac zasýti a vďaka kyslej kapuste dodá aj potrebný vitamín C a vlákninu. Ako prílohu si pripravte netradičnú knedľu, kde bežnú múku nahradíte špaldovou a rožok krajcami ražného chleba. “
Pôvod segedínskeho guláša
Ako tomu už v histórii býva, za vznikom tohoto pokrmu stojí pravdepodobne náhoda. Jedna z historiek hovorí, že ho prvý krát uvaril kuchár v jednom hostinci svojmu štamgastovi – budapeštianskemu sudcovi Székelymu.
Raz prišiel do pohostinstva neskoro a v kuchyni už toho veľa nezostalo, len bravčový guláš a kyslá kapusta. Kuchár dostal nápad tieto dva pokrmy zmiešať a segedínsky guláš bol na svete. Niekedy sa mu hovorí aj székelský /čítaj sékejský/ guláš.
Aké knedle k segedínskemu gulášu
Tradične sa k segedínskemu gulášu podávajú žemľové knedle, teda kombinácia bielej múky s bielym pečivom. Ako variáciu môžete vyskúšať aj iné druhy múky, napríklad špaldovú.
Špalda je pre zmenu staročeská odroda pšenice, ktorá má vyššie množstvo bielkovín a vlákniny než klasická pšenica. Biely rožok zase nahraďte pečivom z ražnej múky. Tá pečivo zaujímavo zafarbí a pridá mu neobvyklú chuť.
Segedínsky guláš a deti
V rámci 250+ škôlok, základných a stredných škôl Primirestu v Česku každý mesiac navaríme deťom viac ako 450 000 porcií obedov. A nechýba práve ani segedínsky guláš, deti si tento pokrm veľmi obľúbili.
„V našich školských jedálňach a reštauráciách varíme segedínsky guláš pravidelne, podávame ho s „tradičnejšími žemľovými“ knedľami. Tie použité v tomto recepte sú skôr na spestrenie domáceho varenia. Raz ročne ale v školských jedálňach namiesto klasicky z mäsa zaradíme pre niekoho možno prekvapivo segedínsky guláš z tempehu (sójový výrobok pôvodom z Indonézie, ktorý sa vyrába fermentáciou a kvasením celých sójových bôbov), ktorý slúži ako zdroj bielkovín, a vznikne nám tak zaujímavý a veľmi chutný pokrm v bezmäsitej variante,“ vysvetľuje Brand Chef Primirestu Tomáš Cikhart.
Suroviny na segedínsky guláš so zdravou knedľou
Suroviny
4 porcie
1 väčšia cibuľa
500 g bravčového pliecka
100 g bravčovej masti
2 ks bobkového listu
3 pl sladkej mletej papriky
1 čl drvenej rasce
400 g kyslej kapusty (použite naozaj kyslú kapustu, nie sterilizovanú)
400 ml bravčového alebo hovädzieho vývaru, v krajnej núdzi vodu
60 g hladkej múky
250 g kyslej smotany
soľ
čierne korenie
Na knedľu:
300 g hrubej špaldovej múky
100 g ražnej múky
3 plátky ražného chleba
2 ks vajec
250 ml mlieka
15 g droždia
soľ
Postup prípravy segedínskeho guláša s kysnutou špaldovo-ražnou knedľou
Na polovici masti orestujte cibuľu nakrájanú najemno do zlato hneda. Pridajte na kocky nakrájané bravčové mäso, osoľte a okoreňte. Mäso opečte do hneda a ochuťte drvenou rascou, zasypte mletou paprikou a krátko orestujte. Potom všetko zalejte vývarom a pridajte bobkový list, duste na strednej teplote.
Keď je mäso napoly mäkké, pridajte k nemu prepláchnutú a nakrájanú kyslú kapustu a spoločne všetko duste do mäkka. Keď je kapusta aj mäso mäkké, zahustite to vychladnutou zápražkou, ktorú ste si pripravili zo zbytku bravčovej masti a hladkej múky. Všetko spoločne prevarte aspoň 10 minút. Dochuťte soľou a čiernym korením, zjemnite kyslou smotanou (50 g si nechajte na ozdobenie).
Podávajte s knedľou, ktorú pripravíte tak, že necháte vzísť kvások z droždia, časti vlažného mlieka a s trochou špaldovej múky. Obe múky preosejte do misy, tým sa vám prevzdušní, osoľte a premiešajte. Pridajte vzídený kvások, zbytok mlieka a vajcia. Vytvorte nelepivé cesto. Nakoniec pridajte usušené kocky z kváskového chleba a už cesto ďalej nemieste (nespracovávajte), aby sa zachovala mozaika.
Z cesta vytvarujte knedle – hotové ich nechajte nakysnúť pod utierkou a potom ich varte v osolenej vode cca 20 minút. Po vybratí z vody prepichnite knedličky špajdlou, aby unikla para a zostali vláčne.
Tomáš Cikhart
Skúsený kuchár, ktorý pracoval v kuchyniach najlepších pražských hotelov. Varil pre mnohých známych kuchárov a od roku 2022 dohliada na kvalitu školského stravovania u nás.
„Je jedno, či sa bavíme o školskom alebo verejnom stravovaní, alebo o reštaurácii ocenenej michelinskou hviezdičkou, stále je kľúčové poctivé remeslo a dôraz na prípravu všetkého od základu,“ vysvetľuje Tomáš Cikhart svoj prístup k práci.
Pre Primirest vytvára recepty pre nové školské menu a venuje sa aj rozvoju kuchárov. Jeho cieľom je, aby sieť jedální Primirest ponúkala tretinu denného menu, ktoré budú kvalitné bezmäsité jedlá, a to sa mu darí.